Orman Haftası Simetrik Ağaç Tamamlama

Orman Haftası her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında hem ülkemizde hem de dünyada kutlanmaktadır. Ağaç Bayramı olarak da adlandırılır. Baharın gelişinin habercisi olarak bu hafta kutlanır. Her yıl ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan bu hafta için ben de okulda çocuklarla bir simetri etkinliği yaptım. Ayıca tam 18 sayfadan oluşan orman haftası temalı etkinlik kitabı ve simetri çalışmasının dosyalarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Simetri, iki ya da daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bir eksenin iki bölgesinin yapı ve biçim benzerliği demektir.
Simetri çalışmaları okul öncesi dönem çocuklarında görsel algı becerisinin desteklenmesinde rahatlıkla kullanılabilecek çalışmalardandır.
El göz koordinasyonu, ince motor becerileri, dikkat ve odaklanma, eksik tamamlama, süreklilik, neden sonuç ilişkisi kurma ve estetik duygusunun gelişimi gibi pek çok alanda çocuğun desteklenmesi için simetri çalışmalarından yararlanabilirsiniz.
Instagram'da paylaştığım "Simetrik Ağaç Tamamlama" etkinliği Orman Haftası temalı olarak hazırladığım aktivitelerden bir tanesi.
Bu etkinliği renkli kağıtlara baskı alarak çocuklarla yapıp kolaj çalışmaları ile bütünleştirebilirsiniz.

18 sayfalık etkinlik kitabını PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Simetri çalışmasını PDF olarak indirmek için tıklayınız. Orman Haftası Simetrik Ağaç Tamamlama