Ağız ve Diş Sağlığı Etkinliği

Bu yıl 16-22 Kasım arası "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası".
22 Kasım, Diş Hekimleri günü olduğu için, 22 Kasım'ı içine alan hafta her yıl "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası" olarak kutlanır. Hem 22 Kasım 1908'de diş hekimliği eğitiminin başlamasının kutlanması hem de diş sağlığı hakkında farkındalık oluşturulması için bu hafta belirlenmiştir.
Ne yazık ki toplulumuzda diş sağlığı yeterli öneme sahip değildir. Bu nedenle ağaç yaşken eğilir diyerek öğrencilerimle Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili sohbet ve etkinlik yapmaya karar verdim.

"Dişlerimizin sağlıklı olması için neler yapmalıyız?" diye sorduk ve çocuklardan en çok gelen cevap dişlerimizi fırçalamalıyız olunca böyle bir etkinlik yaptık.
Aynı zamanda çizgi çalışması da yapmış olduk. :)
Etkinlik şablonunda bir mutlu bir de mutsuz diş çizimi var. Üçüncü sayfadaki yiyecekleri kesip mutlu ve mutsuz dişin yanına koymalarını istedim. Ayrıca yiyecekleri boyayarak etkinliği zenginleştirdim.
Son sayfadaki ağızın cizgilerini birleştirerek dişlerin ortaya çıkması sağlanır. Bu ağzı şeffaf dosyalık içine koyup dişler üzerine lekeler çizilir. Sonra da çocuklardan bu lekeleri diş fırçası ile temizlemeleri istenir. Böylece, diş fırçasının ağız temizliğindeki önemi pekiştirilmiş olur.

Çizgi çalışmasına ait şablonlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şablonları PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Ağız ve Diş Sağlığı Etkinliği